+ Reply to Thread
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 19

Thread: Selling syrup by the barrel

  1. #1
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    MN
    Posts
    412

    Default Selling syrup by the barrel

    Today I was at a local town selling syrup and had a few different vendors who approach me about my syrup. One guy was looking for maple sugar for his mini donuts he makes and sells, the second guy uses maple syrup on his kettle corn popcorn and also in a lemon aid drink he makes, and the third guy who owns a smokehouse was interested in my syrup for his coal slaw. The guy who's looking for maple sugar, figured he himself could go through 40 lbs a year, he also has a brother who is also looking for maple sugar, not sure on quantity, for his food vendor business, my first question is what are some of you who make maple sugar charging per pound and for bulk orders? (10lb, 20lb, 40lbs) My second question is regarding the guy who owns a smokehouse with the coal slaw, he claims he goes through a gallon of syrup a day, using that much syrup, I have the idea of offering selling him syrup in a stainless steel drums (40 gallon) to keep cost down on his end and to make my life easier by not having to bottle 40 gallons up. For those of you who sell syrup by the drum (15 gallon, 30 gallon, 40 gallon) How do you go about charging per drum of syrup? by the pound? by the gallon? Thank you all in advance!!

  2. #2
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Garrettsville,Ohio
    Posts
    520

    Default

    by the pound. and charge more than what the bulk market is selling for
    Fred Ahrens
    330-206-1606
    Richards Maple Products
    Ohio CDL sales rep

    dont take life too serious, nobody gets out alive anyways

  3. #3
    Join Date
    May 2011
    Location
    Chatham NH
    Posts
    1,287

    Default

    I would sell it however is easier for you, if you dont have a certified scale handy I would sell by the gallon, its really hard to base your prices off what other people charge. You need to figure out what it costs you to make a gallon of syrup and what your time is worth and decide what you want to charge, the Economy of Scale is huge when it comes to sugaring, some guys can probably produce syrup at 1.50 lb maybe less others will be at 3.00$ a lb just to make the stuff. So when you got one guy that can make syrup for 18 dollars a gallon he can sell it for 30 and feel ok doing that, but if it costs you 35 a gallon to produce then you better be getting at least 50 dollars a gallon or more .
    Nate Hutchins
    Nate & Kate's Maple
    2018 1000 taps?
    20x36 sugarhouse
    CDL 600gph RO
    Franken evaporator, lapierre arch, smokylake pans and a leader hood with pre-heater.
    A wife and 2 kids.

  4. #4
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    MN
    Posts
    412

    Default

    I understand there are so many variables when it comes down to figuring cost to make a gallon of syrup, not everyone's operation is the same. Just curious what some of you guys charge per pound just to get an idea.

  5. #5
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Oneida NY
    Posts
    11,119

    Default

    Call someone like Bascom and ask how much a # you could buy some for? Then go from there. Then see if that price would be good for you or if you would lose money. Also, get a good deposit on the drum, refundable when it is returned. Do not try to under cut Bascom or any other big buyer/seller.
    Dave Klish about 400 taps, down from much more. Retired from collecting and boiling in 2021. Mostly because of a bad hip.
    2012 Mahindra 36 HP 4x4/ loader/cab/heat/AC:-)
    3x8 raised flue evaporator
    250 GPH converted to electric, RO by Ray Gingerich
    6.32 KW solar system, 1.48KW is battery backed up, all net metered
    website: www.cnymaple.com

  6. #6
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Lanark, ON
    Posts
    2,293

    Default

    For private sales of drums we've generally gone midway between the buying and selling price of bulk syrup.
    4,600 Taps on vacuum
    9,400 gallons storage
    3 tower CDL RO
    3.5'x14' Lapierre Force 5
    Twitter & Instagram: @ennismaple
    www.ennismaple.com

  7. #7
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Oneida NY
    Posts
    11,119

    Default

    Ennis, I suspect tonka has fewer taps than your 4600, thus his cost of production is likely higher.
    tonka, also calculate if you have enough bulk syrup to sell, you don't want to sell out in bulk then lose full retail sales.
    Dave Klish about 400 taps, down from much more. Retired from collecting and boiling in 2021. Mostly because of a bad hip.
    2012 Mahindra 36 HP 4x4/ loader/cab/heat/AC:-)
    3x8 raised flue evaporator
    250 GPH converted to electric, RO by Ray Gingerich
    6.32 KW solar system, 1.48KW is battery backed up, all net metered
    website: www.cnymaple.com

  8. #8
    Join Date
    May 2011
    Location
    Chatham NH
    Posts
    1,287

    Default

    In the last year or so I have bought Bulk NH Filtered Syrup for as little as 2.50lb and as high as 3.25lb, as a producer I would not sell syrup to a customer anywhere near this cheap, I dont produce enough im not on that scale, I have a few retail accounts that buy 5 gallons at a time and they are all paying over 4.00lb. I Have a good paying Day Job so I'm not interested in selling Syrup for Peanuts, if I cant get good money it can sit in the sugarhouse.
    Nate Hutchins
    Nate & Kate's Maple
    2018 1000 taps?
    20x36 sugarhouse
    CDL 600gph RO
    Franken evaporator, lapierre arch, smokylake pans and a leader hood with pre-heater.
    A wife and 2 kids.

  9. #9
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Loudon NH
    Posts
    5,722

    Default

    Quote Originally Posted by n8hutch View Post
    In the last year or so I have bought Bulk NH Filtered Syrup for as little as 2.50lb and as high as 3.25lb, as a producer I would not sell syrup to a customer anywhere near this cheap, I dont produce enough im not on that scale, I have a few retail accounts that buy 5 gallons at a time and they are all paying over 4.00lb. I Have a good paying Day Job so I'm not interested in selling Syrup for Peanuts, if I cant get good money it can sit in the sugarhouse.
    I sell my bulk syrup for $35 per gallon, maybe I need to raise my price. Just kidding, I'm keeping my price where it is. I get more selling to other producers at that price than Bascom's will pay so I'm happy.
    Russ

    "Red Roof Maples" Where the term "boiling soda" was first introduced to the maple producing world!

    Algier 2x6 evaporator, W F Mason arch
    Lapierre 250 Turbo RO machine
    SP-22 vacuum pump
    1930 Ford Model AA Doodlebug tractor
    1971 IH 454 52hp diesel tractor
    A couple of Honda 4 wheelers
    About a dozen chainsaws and no chickens

  10. #10
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    NE PA (Pocono's)
    Posts
    1,409

    Default

    Quote Originally Posted by Russell Lampron View Post
    I sell my bulk syrup for $35 per gallon, maybe I need to raise my price. Just kidding, I'm keeping my price where it is. I get more selling to other producers at that price than Bascom's will pay so I'm happy.
    Russ brings up a good point. Its tough to comment since every market/customer is different. I would certainly rather buy from Russ or another Trader than Bascoms. Nothing against Bascoms I get a lot of supplies there still, but I would rather get syrup from a name and a face and support a fellow sugar maker directly. Don't sell yourself short just because it is "bulk". Bulk to you and I may mean something different than a >20K tap operation. Its ok to carry some syrup over til next year also...think of it as insurance.
    Algier 2x6
    Around 2500 taps
    Polaris ATVs, Ski Doo snowmobiles to get around
    Atlas Copco, Surge SP-22 pumps
    Lapierre 600 RO




    http://s272.photobucket.com/albums/j...Sugar%20shack/

+ Reply to Thread
Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts