+ Reply to Thread
Page 3 of 6 FirstFirst 123456 LastLast
Results 21 to 30 of 55

Thread: Price per gallon

  1. #21
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    BECKLEY, WV (SUGARHOUSE DAWSON, WV)
    Posts
    6,075

    Default

    $ 13 @ quart and pints are $ 7.50. That is the only sizes I sell in and can hardly ever sell any other sizes. Price per container is same whether you buy one, four or eight, so a gallon is $ 52 in quarts and $ 60 in pints and yes, some people buy a gallon or more in pints.
    Brandon

    2x8 Leader Welded Drop Flue Modified Inferno arch
    2011 Leader 2x5 Steamaway
    Kubota L3400 DT 4x4 Tractor w/ Loader
    720 on gravity pipeline & 30 on buckets
    Lapierre 7" 4 bank filter press
    24x48 sugarhouse
    Deer Run Maple 500 RO for 2015
    WEBSITE: http://s203.photobucket.com/albums/aa160/wvmapler

  2. #22
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    west virginia
    Posts
    626

    Default

    Brandon,
    I've sold them both ways, if the customer is a repeat customer I sometimes give them a small break if they buy 4 quarts or 8 pints at a time. I have one person that I need to jug up 5 gallons for. They buy every year and always that amount, I'll knock 2 dollars off per jug because they have been a very good customer. I feel sure they would pay the extra 10 dollars for the five gallons but I have always treated them that way and hope I can always make plenty of syrup to continue giving them a break in the future.

    Mark 220 Maple
    1100 taps on low vaccum, 900 on gravity.
    900 plus taps leased and on high vacuum
    35 cfm Indiana Liquid Ring Vacuum Pump
    80% Sugar, 20% Red MAPLES
    http://s247.photobucket.com/albums/g...Maple%20Syrup/

  3. #23
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Jacksonport Wisc
    Posts
    4,377

    Default

    I remember seeing a small tin of syrup at the Royal Gorge in colo and I picked it up and saw the price I noticed the bottom was all scratched and shinny from it being put back on the shelf. I like selling in glass 1/2 gallons I get $25 for them.
    1100 on vacuum 3X10 Waterloo Small oil fired with pre heater. 24X36" gas fired finishing pans
    10X16 Evaporator room 16X24 kitchen+bottling room.
    vacuum pump called the BEAST new Gast vac pump
    2 Bernard double extractors
    7" filter press Allis Chalmers B
    Alot of family and friends to help
    Old yellow lab called Maple
    photobucket http://s853.photobucket.com/albums/ab91/cethaynes1noz/

  4. #24
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Altmar, NY
    Posts
    3,495

    Default

    Quart 16, pint 9, glass 12oz 10, glass 8oz 7 sell out every year and like Brandon it does not matter if you buy one or twenty that is the price. No complaints yet.
    2X6 deluxe Phanuef
    Adding 200 more every year
    27 years left of building a Hobby into a retirement time burner.

  5. #25
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    east kingston, nh
    Posts
    3,486

    Default

    Quote Originally Posted by ADKMAPLE View Post
    --------------------------------------------------------------------------------
    Come on, this cant be true. Has anyone figured out their hourly wage per gallon of syrup yet? And I am not talking about simply standing there boiling it.

    All the time from cutting/splitting wood through the whole ordeal until you draw off a gallon? It has to be pennies on the gallon!
    man if I could charge for labor and what I spent for my first year Last year...for get it.

    my father in-law asked how many gallons would I have to sell just to break even....I just laughed
    may your sap be at 3%
    Brad

    www.willowcreeksugarhouse.com
    27 gravity, 64 buckets, est. 500 or so on Vacuum for 2014. maybe add 100 for 2015.
    Welsh 1397 vein pump and a Lap mech vert releaser
    2x6 ss phaneuf Drop flue, Leader woodsaver blower, homemade hood
    New 200 amp service to the sugarhouse
    300gph H2O RO
    husquvarna 562 XP..... just awe-some!!!! Love it!!! worth every penny!!!
    less than10 monthsuntil the start of the 2015 maple season

  6. #26
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    BECKLEY, WV (SUGARHOUSE DAWSON, WV)
    Posts
    6,075

    Default

    Mark,

    Sometimes I give them a little discount if they buy a bunch or have been buying a bunch every year for years. I went from $ 12 to $ 13 on quarts this year and $ 7 to $ 7.50 for pints.

    It is $ 20 a quart in Krogers and around $ 18 in Walmart and they have to charge sales tax on top of that and I don't since I am agricultural producer, so as far as I am concerned, mine is a bargain anyways compared to theirs. Besides, people know where mine comes from!
    Brandon

    2x8 Leader Welded Drop Flue Modified Inferno arch
    2011 Leader 2x5 Steamaway
    Kubota L3400 DT 4x4 Tractor w/ Loader
    720 on gravity pipeline & 30 on buckets
    Lapierre 7" 4 bank filter press
    24x48 sugarhouse
    Deer Run Maple 500 RO for 2015
    WEBSITE: http://s203.photobucket.com/albums/aa160/wvmapler

  7. #27
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    west virginia
    Posts
    626

    Default

    Brandon,
    I agree we are not over priced by any standard. I bit the bullet and went and got a tax number recently. What I was surprised to discover that Maple Syrup is not a food product. The tax on syrup is 6% vs 3% for other food items. The official at the tax office in Martinsburg said syrup is considered a condiment. GO FIGURE? I had the county health inspector scratching his head at the festival last weekend when I told him Maple Syrup was not a food product according to the state tax dept. I know the inspectors don't knock our doors down. Which is ok by me. but if its not a food product what business do they have looking even if they were asked to look?

    Mark 220 Maple
    1100 taps on low vaccum, 900 on gravity.
    900 plus taps leased and on high vacuum
    35 cfm Indiana Liquid Ring Vacuum Pump
    80% Sugar, 20% Red MAPLES
    http://s247.photobucket.com/albums/g...Maple%20Syrup/

  8. #28
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Jacksonport Wisc
    Posts
    4,377

    Default

    So is Milk a condement when you put it on Corn Flakes?
    1100 on vacuum 3X10 Waterloo Small oil fired with pre heater. 24X36" gas fired finishing pans
    10X16 Evaporator room 16X24 kitchen+bottling room.
    vacuum pump called the BEAST new Gast vac pump
    2 Bernard double extractors
    7" filter press Allis Chalmers B
    Alot of family and friends to help
    Old yellow lab called Maple
    photobucket http://s853.photobucket.com/albums/ab91/cethaynes1noz/

  9. #29
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Elliottsburg, PA
    Posts
    1,865

    Default

    I did a little checking to find what people are charging a while back and I came up with $14 for a quart and $8 for a pint. That makes it $56 and $64 per gal.

    I have 1/2 pints but I have had no one interested in that size.


    To me this is a hobby that I am trying to make enought to pay for the toys that go along with the hobby. I have had quit a few hobbies that just gobbled up $$, lots of fun but it took a ton of $$. Like auto racing, tires, brakes, gas, oil, helmet every few years.
    1st Generation Hobby Maple Producer, you got to start somewhere.
    222 Taps, all on Vacuum! No more buckets.
    Lapierre 2'x5' raised flue w/Hood and Preheater
    Surge SP11, Lapierre Hobby Releaser
    5" Filter Press made by Daryl
    Kabota RTV Sap Hauler

    Hardy's Maple Syrup on Facebook

  10. #30
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Clark Co. Wisconsin
    Posts
    210

    Default Wisconsin

    The Wisconsin guys should chime in and tell what they charge. For some reason most here like to give it away.

+ Reply to Thread
Page 3 of 6 FirstFirst 123456 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts